kayak malzemeleri


Kayak Sporu


Kayak binlerce sene evvelinden, İskandinavlar tarafından genelde ulaşım ve avlanma amaçlarında kullanılmasıyla tarih sayfalarına geçmiştir. Günümüzde kayak denince aklımıza hobi amaçlı ilgilendiğimiz kayak sporu gelir. Kayağın, kayak sporu haline gelmesi yaklaşık 100 sene evveline dayanır ve gene bir Norveçli İskandinav tarafından geliştirilmiş, ve gene Norveç, Oslo'da 1952 Kış olimpiyatlarıyla ciddiyetini arttırmıştır.

Kayak Sporu

Kayak sporu, genelde iki şekilde ağırlık kazanmıştır: Alp Disiplini (Alpine) ve Kuzey Disiplini (Nordic). Alp disiplininin temelleri Alp dağlarında atılmıştır ve bizim bildiğimiz ve kayak yapmaya gittiğimizde yaptığımız kayak sporudur. Telesiyej yada teleski denen lift çıkışlarıyla kayılacak pistin tepesine çıkar, ve bayır aşağı kayarız. Kuzey disiplininde ise kayaklar, sadece botların parmak ucunu tutar, topuklar bağlı değildir. Yani bir nevi az eğilimli karın üstünde süratli yürüme ve kayma bir arada yapılır. Bazen hafif eğimli yerlerden yukarı tırmanıldığı da olur. Cross-country sınıfında gördüğümüz yarışların temeli burdadandır. Bunların yanında Alp disiplini için adlandırılan freestyle ve Freeskiing/freeride sınıflandırılmasında, freestyle daha çok atraksiyon ve akrobasi hareketlerine hitap ederken, freeride bol kar üzerinde sörf yapma hissine odaklanır.

Son olarak şunu da ilave etmekte fayda olabilir ki, Türkiye'de kayak sporu hızla gelişmekle birlikte, çok sayıda kayak merkezlerine sahip yurdumuzda kayak sporu, bir lüks olmaktan çıkmakta ve popülerliğini arttıran bir eğlence ve doğa sporu haline gelmektedir. Kayak turları yapan işletmelerin sayıları arttığı gibi, kayak malzemeleri temin etme güçlüğü, kayak malzemeleri kiralama yolu ile de kolaylaşmaktadır.

s