kayak malzemeleri

Kayak Takımları

Kayak malzemelerini genel olarak 3 gruba ayırmak gerekirse, göz önüne almanız gerekenler kayak kıyafetleri, kayak aksesuarları ve kaymanızı sağlayan kayak takımları olacaktır.

Karda kaymanızı sağlayacak ana malzemeniz, kayak sporunu da aynı isimden alan kayaklarınızdır. Tabii bir bütün halinde ihtiyacınız olan sadece kayak değil, kayak takımlarıdır. Ayaklarınıza giymeniz gereken özel kayak botlarınız, ve bunları kayaklarınıza bağlayan kayak bağlamaları ile kayaklarınıza monte edersiniz. Kayaklar ile bağlamalar birbirine bağlı olduğundan bunları siz ayrı parçalar olarak taşımazsınız. Kayaklarınızı botlarınıza takarken bağlamalara bir ayar yapılması gerekmektedir. Bu ayara DIN ayarı denmektedir ve kayakları temin ettiğiniz yerde bir uzman tarafından hesaplanmalıdır. Bu ayar sonucunda kayaklarınız tecrübenize ve fiziğinize göre ya botunuzu sıkı tutar, ya da daha gevşek bırakılır. Ana mantık, yeni öğrenirken düşüp kalktığınızda kayağın ayağınızdan daha rahat çıkması, süratli giden bir kayakçının ise tümsek veya sallantılarda kayağın ayağı daha sıkı tutmasıdır. Son olarak elinizde tuttuğunuz ve denge unsuru olarak kullandığınız dirsek hizzasında batonlarınız vardır. Kısaca kayak takımları, kayaklar ve üzerine monte edilmiş bağlamaları, botları ve batonları ile birlikte bir kayak takımı oluşturur.

kayak malzemeleri nelerdir

Kayak Kıyafetleri

Kayak pantolonu, kayak montu, kayak eldiveni, kayak çorabı, termal içlik şeklinde özetlenebilinir. Bunların arasından ilk kez başlayanlar tarafından bazen önemi küçümsenen kayak pantolonu ve kayak eldiveninin önemini vurgulamakta fayda var. Özellikle yeni öğrenen kayakçılar, öğrenme sırasında kara sıkça düşüp kalkacakları için, elleri ve kalça kısımları sürekli soğukla ve karla temas halinde olacaktır. Bu sebeple kot pantolon ve yün eldiven tarzı alternatiflerin karı vücut ısısıyla birlikte eritip ıslaklığın, dolayısıyla soğukluğun zamanla şiddetli şekilde artmasına yol açacaktır. Bu sebeple kayak sporu ile keyif almak isterken aklınızı bu spora konsantre edebilmeniz, soğuğa dayanma çabasına dayanmaktan çok daha önemlidir.

kayak kıyafetleri

Kayak Aksesuarları

Kask, goggle, sırt çantası sıkça düşünülen aksesuarlardır. Goggle özellikle kar yağışlı ve tipili havalarda yüzünüzü ve gözünüzü korurken görüş açınızı rahatlatır. Goggle bakarken çift camlı olmasına özen gösterin. Tek camlı Gogglelar genelde çabuk buğu yapar. Goggleların kayak malzemeleri arasında neredeyse ikonlaşmış ve lüzumlu bir gereç olduğunu söyleyebilsekte, güneş gözlüğü hava açık olduğu zamanlarda, ve kara sık sık düşmediğinizide varsayarak, alternatif olarak kabul edilebilinir.

s